وبسایت شخصی یعقوب دلیجه

روزنوشته، ثبت اهداف و روند رسیدن به آنها

معجزه رقابت با خود و دام تقلید

بدون دیدگاه

در دنیای امروز در بسیاری از حوزه‌ها و در بین کسب و کارها رقابت شدیدی وجود دارد. این رقابت از دیرباز وجود داشته و در مواردی ارزش آفرین بوده اما در مواردی هم باعث ضربه به صنایع مربوطه شده است. شاید اگر بگوییم رقابت امری اجتناب ناپذیر است، بیراه نگفته باشیم. حال که ناگزیر به رقابت و کارزاری خونین با رقبا هستیم، رقیب اصلی ما کسیت؟ با چه کسی رقابت کنیم؟

تقلید در مسیر رقابت

همه ما دوست داریم فقط با رهبر بازار رقابت کنیم. به سطح کیفی و کمی او دست یابیم. جای او را بگیریم و مشتریان او را به مشتریان خودمان تبدیل کنیم. اما هیچوقت دقت نکرده‌ایم که رقابت فردی یا سازمانی در نهایت باعث تقلید از رقیب رهبر بازار خواهد شد. با تقلید از یک فرد یا سازمان، قطعا هیچ وقت به آن سازمان یا شخص نخواهیم رسید.

کپی هیچوقت برابر اصل نخواهد بود.

با استفاده از تقلید فقط در یک حالت به رهبر بازار غلبه خواهیم کرد. آن هم از بین رفتن رهبر بازار است. علاوه بر آن استفاده از تقلید در مسیر رقابت باعث از بین رفتن آرامش و خلاقیت شما در پیدا کردن و بکارگیری راههای جدید برای رقابت بهتر خواهد شد.

بازتعیین حوزه فعالیت

می‌توانید برای تثبیت بازار و جا انداختن خودتان، روی گوشه خاصی از بازار بصورت تخصصی تمرکز کنید. به این ترتیب، مخاطبان آن گوشه از بازار را دقیق‌تر شناخته و نیازهای آنان را راحت‌تر برطرف خواهید کرد. به این ترتیب به تدریج گوشه‌های تخصصی بیشتری از بازارو صنعت خودتان را نشانه خواهید رفت. همیشه رهبران بازار هرچقدر هم که کامل و بی نقص به نظر بیایند باز هم کاستی‌هایی وجود خواهد داشت.

خودتان یا سازمان تان را دقیق‌تر بشناسید

چه کاری را به بهترین شکل، کوتاه‌ترین زمان و کم هزینه‌ترین روش انجام می‌دهید؟ قطعا کاری وجود دارد که شما در آن متخصص هستید یا حداقل موضوعی وجود دارد که شما عاشق آن هستید. با شناخت هرچه بیشتر خودتان، کارهایی که به آنها دیوانه وار علاقه مند هستید را خواهید یافت. آنها همان زمینه‌هایی هستند که اگر روی آنها تمرکز کنید، موفقیت‌های دیوانه‌وار منتظر شما هستند.

اما بهترین رقیب کیست؟

بهترین رقیب خودتان هستید. وقتی شما خودتان باشید و فقط خودتان را با دیروزتان مقایسه کنید، پیوسته به پیش خواهید رفت. پیوسته رشد می‌کنید. حتی اگر به رهبر بازار هم تبدیل شوید یا سرآمد حوزه خود باشید باز هم به مسیر بهبود ادامه خواهید داد. این یعنی همان اصل بهبود مستمر یا اصل کایزن. اصل کایزن شاید بیشتر رویکردی فلسفی برای افزایش بهره وری باشد. اما فرآیندی بسیار ارزش آفرین است.

رقابت با خود راحت‌ترین راه برای رشد و بهبود مستمر (اصل کایزن) است.

اصل کایزن می‌گوید:

۱-استاندارد سازی: رسیدن به یک فرآیند ویژه برای یک فعالیت خاص که قابل تکرار هستند.

۲-اندازه گیری: با استفاده از داده‌های واقعی مثل زمان تکمیل فعالیت، ساعت‌های کار و…بررسی کنید آیا این فرآیند موثر هست یا نه.

۳-مقایسه: ابعاد و اندازه‌های بدست آمده را با نیازها و خواسته‌ها مقایسه کنید. آیا این فرآیند در زمان شما صرفه جویی می‌کند؟ آیا زمان زیادی از شما می‌گیرد؟ آیا نتایج هدفگذاری شده از طریق فرآیند مذکور قابل دستیابی هستند؟

۴-نوآوری: برای انجام کارها یا رسیدن به نتایج مورد انتظار، به دنبال راه های بهتر و تازه تر باشید. به مسیرهای زیرکانه‌تر و موثرتر فکر کنید.

۵-استاندارد سازی: برای فعالیتهای موثر، فرآیندهای مشخص و قابل تکرار تنظیم کنید.

۶-تکرار: به مرحله اول بروید و مراحل را پیوسته تکرار کنید.

یعنی در اصل کایزن اصرار بر خودکار سازی فرآیندهای تکراری و بهینه سازی آنهاست. البته در برخی از موارد شاید نتوان فرآیندها را بصورت کمی مورد پایش و سنجش قرار داد. شاید راهکار این است که بر نتایج تمرکز کنیم. آنوقت مواردی مانند رشد درآمد، رشد دنبال کنندگان یا رشد اعضای خبرنامه یا مجله، شاخص‌های مدنظر کایزن خواهد بود.

در آخر

نیازی نیست آرامش خودمان را به هم بزنیم و وارد یک رقابت خونین شویم. بیایید در آرامش فقط با خودمان رقابت کنیم. و از مسیر رسیدن به قله لذت ببریم و با رسیدن به هر قله آماده فتح قله بعدی شویم. قطعا بعد از مدتی خواهید فهمید که رهبر بازار یا متخصص شناخته شده حوزه خودتان شده‌اید. در حالی که خودتان هم خبر ندارید.برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *